Povinná dezinfekce po povodni: Vhodný je univerzální a účinný Halamid
Součástí řešení zdravotní problematiky v chovech ryb v ČR je koupel ryb v roztoku přípravku Chloramin T (účinná l
Po povodni je důležité dezinfikovat všechno, co přišlo do styku s povodňovou vodou. Ta může totiž obsahovat nebezpečné bakterie, viry, chemikálie a další kontaminanty. Vhodná je univerzální dezinfekce HALAMID®.
Při práci v zatopených prostorách a při jejich čištění jsou osoby vystaveny riziku infekce. Jedná se o infekce přenášené vodou kontaminovanou lidskými výkaly pocházejícími z žump a čistíren odpadních vod (např. úplavice, žloutenka typu A) a vodou kontaminovanou výkaly zvířat v případě některých infekcí přenosných na člověka (např. leptospiróza či tularémie, žloutenka typu E). Jejich původci mohou vniknout do organismu člověka i nepatrně poškozenou kůží (např. oděrkami a záděrami). Snažte se tedy co nejvíce omezit styk vody a bláta s nechráněnou kůží. Při práci vždy používejte holínky nebo jinou pevnou nepromokavou obuv a gumové rukavice, popřípadě použijte i ochranu očí.
HALAMID® – DEZINFEKCE PO POVODNI
Prostory, povrchy a předměty je třeba vysušit, umýt čisticím prostředkem a poté dezinfikovat. Vhodná je univerzální a velice účinná dezinfekce HALAMID® (Chloramin T), viz níže dávkovací tabulka dle doporučení Krajské hygienické stanice. Jedná se o bezpečnou alternativu k „tradičním“ chemikáliím.
HALAMID® lze použít k dezinfekci prostor, povrchů, ploch i předmětů (podlahy, zdi, nádobí, předměty denní potřeby), ale i rukou nebo vody.
Dávkovací tabulka dle doporučení KHS
MYJTE SI ČASTO A PEČLIVĚ RUCE
Umyjte si ruce vždy po styku s povrchy, které byly v kontaktu s povodňovou vodou nebo kaly, obzvláště pokaždé před jídlem, pitím a také před kouřením. Dále vždy, než se dotýkáte obličeje, ale i před a po použití WC. Ruce a obličej si utírejte do papírových ubrousků.
Alkoholové dezinfekční přípravky nanášejte na suchou pokožku. Po dezinfekci ruce nechte zaschnout, neoplachujte a ošetřete regeneračním krémem.
POUŽÍVEJTE OCHRANNÉ POMŮCKY
Při všech pracích spojených s odstraňováním škod po povodních používejte ochranné pomůcky – především gumové rukavice a pevnou (nejlépe také dostatečně vysokou) nepromokavou obuv, případně také ochranu očí.
DEZINFEKCE PROSTOR, POVRCHŮ A PŘEDMĚTŮ
Postižené prostory a povrchy (podlahy, zdi, větší plochy) musí být vysušeny, důkladně vyčištěny a následně dezinfikovány. K dezinfekci doporučujeme použít 2-3% roztok HALAMIDU® (Chloraminu T) podle návodu.
Postup:
- Zajistěte dobré větrání místnosti, ideálně vytvořte průvan.
- Použijte ventilátory nebo teplovzdušné zdroje, pokud jsou k dispozici.
- Důkladně odstraňte bahno a nečistoty z povrchů, a následně je omyjte čistou vodou.
- Odstraňte veškeré zvlhlé materiály, jako jsou tapety nebo omítky.
- Po vyčištění a vysušení aplikujte 2-3% roztok HALAMIDU® na všechny povrchy.
DALŠÍ DOPORUČENÍ PRO ČIŠTĚNÍ A DEZINFEKCI
- Nádobí: Omyjte v horké vodě s dezinfekcí HALAMID®a opláchněte pitnou vodou.
- Textilie: Vyperte na nejvyšší teplotu s přídavkem dezinfekčního prostředku. Silně znečištěné textilie, zvláště savé materiály, raději vyhoďte. Textilie je možné dezinfikovat Halamidem, pozor na bělící účinky. Další volbou může být chirox na bázi aktivního kyslíku.
- Předměty denní potřeby: Dětské hračky, potřeby pro zvířata a další předměty důkladně umyjte a dezinfikujte.
- Kovové povrchy a nástroje: Po dezinfekci ošetřete antikorozním prostředkem, aby se zabránilo rezivění.
- Stavební materiály: Pokud byla zasažena stavební konstrukce, může být nutné některé materiály odstranit a zdivo dezinfikovat.
- Studny a zásobníky vody: Před použitím vody z kontaminovaných zdrojů je nechte zkontrolovat odborníkem.
- Elektronika: Nechte zkontrolovat spotřebiče odborníkem před jejich použitím, protože povodňová voda může poškodit jejich elektrické součásti.
Další informace k ochraně zdraví při povodních naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví (www.mzd.gov.cz) a Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz).