Test na protilátky, má smysl?

Dnes jsou kromě testů na zjištění přítomnosti koronaviru v těle k dispozici i protilátkové testy, kterými lze zjistit, zda máte v těle hladinu „ochranných“ protilátek, tedy zda jste v minulosti prodělali onemocnění COVID-19, a pokud ano, tak i zda máte v krvi ochranné protilátky a v jakém množství.

TIPY PRO VÁS PŘIPRAVIL
Dalibor Vondrák | DEZISERVIS

Na Dezishop.cz jsme nově naskladnili protilátkové rychlotesty Lomina od ověřeného švýcarského výrobce. A tak se v krátkosti podíváme na to, jaké jsou výhody takového testování, jaká je spolehlivost a jak vlastně testování probíhá. 

Výhody testování protilátek pro očkované

-Možnost již 14 dní po očkování ověřit hladinu ochranných protilátek

-Možnost včas kontaktovat svého lékaře při zjištění neexistence protilátek 

-Možnost zvážit potřebu posilující dávky očkování 

Výhody testování protilátek pro neočkované

-Možnost ověřit prodělání nemoci COVID-19 

-Možnost ověřit hodnotu ochranných protilátek 

-Možnost načasování potřeby očkování 

Co vám test vlastně řekne a jaká je jeho spolehlivost? 

Testovací souprava Lomina funguje na principu immunochromatografie využívající koloidní zlato. Výrobce uvádí spolehlivost až na úrovni 97 %. Rychlotest na protilátky slouží pro sebetestování pro detekci protilátek IgG a IgM proti S1-proteinu v krvi po prodělaném onemocnění COVID-19. Test je zároveň určen k detekci orientační úrovně protilátek IgG po očkování. Jednoduše řečeno vám řekne, jestli jste covid prodělali a pokud ano, tak jaká je hodnota vašich protilátek. Hodnotu protilátek je možné díky testu zjistit také již 14 dní po očkování. 

Jak se test na protilátky provádí a co k němu potřebujete?

Test se provádí z krve, odběrem z prstu. K odběru slouží tzv. lanceta, která je součástí balení. Před odběrem je třeba prst řádně dezinfikovat (použijte např…..). Poté lancetou provedete vpich do prstu, kapátkem naberete dvě kapky krve a přenesete do zkumavky. Ve zkumavce promícháte s reagentem a kapátkem  přenesete dvě kapky na testovací pásek.  Sledujte po kolika minutách se zobrazí proužek IgG a zda se zobrazí i IgM. Místo vpichu na prstu doporučujeme opět vydezinfikovat. Podrobný návod je součástí balení, nebo jej najdete zde.

Jaká je bezpečná hladina protilátek?

Obecně uznávaná bezpečná hladina protilátek poskytující ochranu organismu je cca >10 titru. Titr představuje jednotku, vyjadřující množství určité látky. Obvykle označuje nejnižší ředění látky, při které ještě probíhá daná reakce, resp. při které koncentrace protilátek dokáže aktivní vir zničit. Čím vyšší je titr hladiny protilátek, tím vyšší míru protilátek a ochrany máte. 

Hladina protilátek souvisí s rychlostí zobrazení proužku 

Hladina IgG protilátek přímo souvisí s rychlostí zobrazení IgG proužku na testovací kazetě. Čím rychleji je proužek IgG viditelný, tím je hladina protilátek vyšší. Pokud se proužek objeví do jedné minuty po provedení testu, pak je hladina protilátek >640 titru. V případě, že se objeví proužek po 1-2 minutách, hladina bude >320 titru, po 2-3 minutách >160 titru, po 3-10 minutách >80 titru. Do 10 minut po zobrazení proužku považujeme titry protilátek za vysoké. 

Prodělali jste covid nebo podstoupili očkování, ale test neukazuje žádné protilátky? 

Pokud jste prodělali infekci COVID-19 nebo podstoupili očkování, a i přesto Vám test do 45 minut (opakovaně) neukázal žádné protilátky, pak je s velkou pravděpodobností nemáte. V tom případě je vhodné tuto situaci řešit a informovat svého lékaře.

logo deziservis

Dezishop
Výstavní 2224/8, 709 00 Ostrava

Jsme členem

patrioti msk logo

© 2023 Dezishop